Terapia ręki

Celem terapii ręki jest usprawnienie działania kończyny górnej, wykształcenie prawidłowych umiejętności motorycznych oraz zwiększenie zdolności manipulacyjnych ręki. Proces ten obejmuje także pracę nad napięciem mięśniowym, koordynacją ruchową, czuciem głębokim oraz kontrolą postawy, co jest niezbędne do wykonywania codziennych czynności, takich jak pisanie czy zapinanie guzików.
Sprawne, silne mięśnie dłoni to niezwykle ważny element funkcjonowania na co dzień. Nieprawidłowy rozwój motoryczny negatywnie wpływa na pracę ręki, a to z kolei przekłada się na motorykę małą, obniża precyzję i płynność ruchów. Wówczas pojawiają się problemy z manipulowaniem małymi przedmiotami, czynnościami samoobsługowymi oraz nabywaniem umiejętności pisania czy kolorowania. Zaburzenia pracy ręki wpływają na możliwości edukacyjne dzieci, które zniechęcają się i odmawiają pisania czy wykonywania prac manualnych.
Terapia ręki skupia się na usprawnieniu motoryki dużej i małej, wypracowaniu precyzyjnych ruchów rąk, dłoni i palców, a także zwiększeniu ruchomości i stabilności obręczy barkowej.
Wskazaniami do terapii ręki są m. in.:
- zaburzenia sprawności grafomotorycznych (pisanie, rysowanie),
- trudności w wykonywaniu czynności samoobsługowych (np. zapinanie guzików, wiązanie butów, jedzenie sztućcami),
- niechęć do podejmowania czynności manualnych (kolorowanie, wycinanie, lepienie z plasteliny),
- problemy z koordynacją pracy rąk,
- trudności w planowaniu ruchu,
- kłopoty z koncentracją,
- nieprawidłowa postawa ciała,
- zaburzenia koordynacji oko-ręka.